8" I-Beam Equipment Tilt (TY)
Push your hauling limits further with the TY I-Beam Tilt Trailer, utilizing a 12-degree tilt and a strong I-Beam frame for superior capacity and versatility.
Engineered for professional-grade performance and high-capacity hauling, the PJ Trailers TY I-Beam Tilt Trailer is built to support your heaviest machines and attachment-heavy setups with confidence. With its ultra-strong I-Beam frame, smooth 12-degree tilt geometry, and integrated features like fork pockets and a full tongue toolbox, it provides the structural strength and organization needed for repeated loading cycles. For those who are passionate about their work and require a trailer that reduces compromise in daily operations, the TY is the ultimate tool for conquering the jobsite.
What Drives You, Drives Us™
Trailer Specifications
83" Deck Width
20' – 24' Deck Lengths
15,400 lbs GVWR
10,900—11,200 lbs Load Capacity
| Standard Feature | Click + for Options |
|---|---|
| Axles |
[72BT] (2) 7,000# Electric / Torsion
Available Options |
| Suspension | Torsion Suspension |
| Tongue | 8" I-beam Tongue |
| Coupler |
[J] BP 2-5/16" Adjustable (14,000lb)
Available Options |
| Safety Chains | 3/8" Grade 70 w/ Safety Latch Hook (2 ea) |
| Jack |
12,000# Drop-Leg Jack (Side Wind)
Available Options |
| Frame |
8" x 10 lb. I-Beam Main Frame
Available Options |
| Cross-Members | 3" Crossmembers on 16" Centers |
| Floor |
2" Treated Pine Lumber Deck
Available Options |
| Fenders | 9" x 72" Treadplate Removable Steel Fenders |
| Stake Pockets | 24" Stake Pocket Spacing |
| Wiring | All-Weather Wiring Harness (7-way RV) |
| Tires | ST235/80R16 Radial Tires 10 ply (3,520 lbs.) |
| Paint Color |
[K] Primer + Black Powder Coat
Available Options |
| Tilt Deck Operation | Hydraulic Dampening With Deck Locking |
| Rubrail | Rubrail & Stake Pockets |
| Tie-Downs |
(6) D-rings
Available Options |
| Breakaway System | Electric Breakaway System w/ Charger |
| Battery |
Available Options |
| Hydraulics | Hydraulic - Cushioned Gravity tilt |
| Storage | Full-Tongue Locking Toolbox w/ Exterior Lashing Points |
| Cargo Winch |
Available Options |
| Pipe Chain Spools | Pipe Spools |
| Tilt Deck Angle | 12 Degrees |
| Lift Cylinder | 3" x 16" Cylinder |
| Other Options |
Available Options |
| Model | Pull Type | GVWR | Empty Weight | Payload Capacity | Deck Length | Deck Width | Tongue Length |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TY (20') | Bumperpull | 15400 lbs | 4200 lbs | 11200 lbs | 20 | 83" | 60" |
| TY (22') | Bumperpull | 15400 lbs | 4350 lbs | 11050 lbs | 22 | 83" | 60" |
| TY (24') | Bumperpull | 15400 lbs | 4500 lbs | 10900 lbs | 24 | 83" | 60" |
WARNING: This product can expose you to chemicals including Arsenic (inorganic arsenic compounds) which is known to the State of California to cause cancer and Lead which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov
Similar Products
HD Deckover Tilt (T9)
24 – 30' Lengths
102" Deck Width
15,680 lbs GVWR
9,540—17,320 lbs Load Capacity
Powered Full Tilt (TF)
18 – 24' Lengths
83" Deck Width
14,000 lbs GVWR
9,420—10,080 lbs Load Capacity